KezdõlapNaptárGaléria
:: Menü ::


2020/21-es tanév rendje

Aktuális hireink

KRÉTA e-napló

Ebédbefizetés, iskolai étkeztetés

Alapitvány

Órarend

Terembeosztás délutáni különórákkal

Tanulói balesetbiztositás

Tankönyvellátás

Tanáraink

Osztályaink

Galéria

Iskola-egészségügy szolgálat


Gyógytestnevelés

Etika\Hit- és erkölcstan

Árpádos alkotások

Könyvtári élet

Akikre büszkék vagyunk

Beiskolázás

DSD I nyelvvizsga

Idegen nyelvi mérés

Továbbtanulás


Kompetenciamérés

Zeneoktatás

Az iskola rendőre

Aranyköpések

Elérhetõségeink
Üdvözlet
Felhasználónév:

Jelszó:


Adatok megjegyzése

[ Elfelejtett jelszó? ]
:: Menü ::

Iskolánkról


Pedagógiai program 2013


Intézményvezetői pályázat


Fenntartó


Házirend


Szervezeti és mûködési szabályzat



Hagyományőrzés


Covid19 információk



Osztályozóvizsga



Az osztályozóvizsga követelményrendszere 1-8.o


Digitális munkarend szabályzata


Szerkesztõk

2021 április
Nincsenek események a hónapban.

HKSCPSV



1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

:: Iskolánkról ::
A település és az iskola története

„A Magyarországon élő nemzetiségek államalkotó tényezők. Minden, valamely nemzetiséghez tartozó magyar állampolgárnak joga van önazonossága szabad vállalásához és megőrzéséhez. A Magyarországon élő nemzetiségeknek joguk van az anyanyelvhasználathoz, a saját nyelven való egyéni és közösségi nyelvhasználathoz, saját kultúrájuk ápolásához és az anyanyelvű oktatáshoz.” (Magyarország Alaptörvénye XXIX. cikk (1))

Az Árpád Utcai Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola 130 éves múltra tekint vissza. Az intézmény Budapest XXII. kerületében, Budafokon, az Árpád utca 2. szám alatt található.
Az egykori Promontoron 300 évvel ezelőtt német telepesek leltek új hazára, szőlőműveléssel és kőbányászattal foglalkoztak.
A községben az első iskola egy tanteremmel kezdte meg a működését az 1750-es években. 1882-ig a település anyanyelve, a tanítás nyelve a német nyelv volt.
A lélekszám emelkedése miatt az első iskolát folyamatosan bővíteni kellett. Az 1880-as években Tóth József királyi tanfelügyelő közbenjárására állami fenntartású magyar tanítási nyelvű népiskolákat hoztak létre a tisztán németek által lakott Promontoron. A község nevét is magyarosították, a települést 1886-tól Budafoknak hívták.
1882-ben a hegyen, a kőbányában is kialakítottak egy népiskolai tantermet. Ez volt a mai Árpád iskola elődje, a Budafok-kőbányai állami elemi népiskola, amely 1912-ben költözhetett új, végleges épületébe, az Árpád utcába.
Az iskolát állami pénzből és a településen élő németség adományaiból építették 1911-1912-ben. Korabeli dokumentumok, anyakönyvek, népiskolai értesítők alapján eredeti nevét, a Budafok-kőbányai állami elemi népiskola elnevezést 1945-ig használta az intézmény.
A második világháború után az iskola nyolc évfolyamos általános tantervű általános iskola lett.

Az 1989-ben bekövetkezett rendszerváltás után Magyarországon megalakultak a kisebbségi önkormányzatok, ezt követően számos nemzetiségi iskola kezdte meg vagy kezdte újra működését országszerte. Budapest XXII. kerületében 1994-ben alakult meg a Német Kisebbségi Önkormányzat (2012-től Német Nemzetiségi Önkormányzat), amelynek kezdeményezésére 1997 szeptemberében megindult a német nemzetiségi oktatás az Árpád Utcai Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskolában.

Az intézmény 1997 szeptembere óta nyolc évfolyamos német nemzetiségi nyelvoktató általános iskola.
A nyelvoktató nemzetiségi nevelés-oktatás a nyelv tanításával, az irodalom és a nemzetiségi népismeret témaköreinek elsajátíttatásával hozzájárul a nemzetiségi nevelés-oktatás céljainak megvalósításához. A tanítás nyelve a magyar nyelv, a német nemzetiségi nyelv és irodalom tantárgyat tanítási óra keretében az első évfolyamtól heti öt órában, a nemzetiségi népismeret tantárgyat pedig további heti egy órában tanulják a gyerekek.
A 8. osztályt elvégző tanulók az európai referenciaszintek szerint legalább A2, de sokan B1 szintű német nyelvtudással fejezik be általános iskolai tanulmányaikat. Többségük két tanítási nyelvű német nemzetiségi, illetve általános tantervű gimnáziumban vagy szakközépiskolában tanul tovább, valamint egyéb olyan középiskolákban, ahol a német nyelvtudásra szükség van.

A 2011/2012. tanév jelentős mérföldkő volt az intézmény életében, mert ebben a tanévben ünnepelte az iskola a működésének 130., jelenlegi épülete fennállásának a 100., a budafoki németek letelepedésének pedig a 300. évfordulóját.
A településen családi házak, társasházak, kicsi lakótelepek találhatók. A 19-20. század fordulója óta a német nyelvet már csak a családokon belül használják a Budafokon élők, identitásukat, hagyományaikat, szokásaikat a mai napig őrzik és ápolják, fontosnak tartják a német nyelv tanulását. A tanulók többsége az iskola környékén lakik, sok szülő, nagyszülő szintén az Árpád iskola tanulója volt egykor.

A korábban önkormányzati fenntartású iskola 2013. január 1-jével állami fenntartásba került, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, Budapest XXII. Tankerületének jogi személyiséggel rendelkező 207001 számú szervezeti egysége lett. Az ingó és ingatlan vagyont a Budafok-Tétény Budapest, XXII. kerületi Önkormányzat működteti.

A XXII. kerületi Német Nemzetiségi Önkormányzattal eredményes, együttműködő a kapcsolat, képviselőik figyelemmel kísérik az iskola munkáját, látogatják a tanórákat, a foglalkozásokat.